Feliksa Lewandowska – poetka , malarka i twórczyni ludowa.

W związku ze 100-leciem odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczynamy prezentacje multimadialne ciekawych i zasłużonych dla Krasnobrodu ludzi.  Kiedyś znani , cenieni , podziwiani ,dzisiaj zapominani.

Jako pierwszą przedstawiamy P.Feliksę Lewandowską.

Krótki życiorys zaczerpnięty z tomiki poezji wydanego przez CUK w Krasnobrodzie.

Feliksa Lewandowska poetka , malarka i twórczyni ludowa urodziła się dwudziestego dziewiątego lipca 1914 roku. W tym samym roku wraz z rodzicami wyjechała do Rosji. Do kraju powróciła w 1922 r. Tu ukończyła siedem klas szkoły podstawowej, jednakże na dalsze kształcenie nie pozwoliły warunki materialne.
W 1936 r. wyszła za mąż i od tego czasu , razem z mężem , aż do jego śmierci zajmowała się malarstwem i wykonywaniem polichromii w kościołach. Po śmierci męża dalej zajmowała się malarstwem. Tematyką jej obrazów były pejzaże oraz motywy religijne i ludowe.
Część okupacji przebywała w Niemczech. Podczas okupacji brała czynny udział w życiu kulturalnym , recytując wiersze i śpiewając razem z siostrą zakazane piosenki.
W 1970 r. w Kole Gospodyń Wiejskich w Krasnobrodzie założyła zespół ludowy , dla którego pisała wiersze , piosenki i układała scenki dialogowe. Była jego kierownikiem artystycznym.
W 1986 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerkim , otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” za działalność kulturalno-oświatową w środowisku wiejskim.
Wiersze Feliksy Lewandowskiej były publikowane w antologiach : „Złote Ziarna” i „Śródpolne pacierze”. Poza tym ukazały się dwa autorskie tomiki wierszy: „Słowa z serca i ducha płynące” i „Orle nieś me słowa w świat” wydane przez Centrum Upowszechniania Kultury w Krasnobrodzie.

Zmarła 16.12.2000 roku. Pochowana została na cmentarzu w Krasnobrodzie.

Zdięcia do prezentacji pochodzą ze zbiorów Rodziny P.Feliksy Lewandowskiej: P. Jabuba Kurantowicza, Pani K.K. , a także innych Mieszkańców Krasnobrodu.

W prezentacji wykorzystano piosenkę zespołu „Wójtowianie”.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *